791b24883963630e1f61fcdc57ec000b Çiftleşme | Muhabbet Kuşu

Çiftleşme

67 300x202 Çiftleşme
Çiftleştirilecek kanaryaların renklerini seçmek de mühimdir. Renk uygunluğu ile istenilen renkte kanarya elde edilebilir. Kanaryanın vücudunda renk veren yağlı bir madde mevcuttur. Buna LIPOCHROME veya PİGMENT COLORANT denilir. Tüyleri arasında gri, yeşil, yeşilimtrak, esmer, beyaz ve siyah renkler vardır. Sarı bir kanarya elde etmek için baba n n sarı, dişinin sarı veya kamışî olması gerekir. Yani ayni renkte olmalıdırlar.

Sarı erkek kanarya ile yeşil veya sincabi renkte bir kanaryanın birleştirilmesinden kanat, kuyruk ve bazı tüyleri koyu renkli çizgili yavrular elde edilir. Kırmızı erkek kanarya ile, sarı dişi kanaryanın çiftleşmesinden meydana gelen yavrunun rengi portakal sarısı olur. Beyaz ve sincabı kanaryaların çiftleşmesinden siyah beyaz renkli kanarya, koyu sarı renkli erkek kanarya ile yeşil renkli dişi kanaryanın yavruları ise ağlaç renkli olur.

Eş kuşları seçerken ayni renkte olmıyanların birleştirilmelerinin irsiyet kanununa göre daha iyi netice verdiği tecrübelerle anlaşılmıştır. Sarı ile ağlaç veya sarı ile kula renklilerinin çiftleştirilmelerinden daha güzel ve daha koyu renkli yavrular elde etmek mümkündür.

Ötücü bir erkek kanarya ile dişi kanaryanın çiftleştirilmelerinden elde edilen ilk nesilde erkek kanaryaların ötüşleri pek iyi değildir. Bu erkek ile dişileri çiftleştirildiğinde ikinci nesil yavruların erkeklerinin ötüşleri güzel olacaktır. Gerek şekil, gerek renk ve gerekse ötüşte üstün nesil yetiştirmek çiftleştirilen kanaryaların şeceresini (aile kütüğü) bilmekle mümkündür. Erkek kanaryadan daha mühimi dişi kanaryanın üstün vasıflı olmasına dikkat etmelidir.
Kanaryaların saka, iskete, ispinoz, bülbül gibi ayrı cinsten kuşlarla çiftleştirilmelerinden muhtelif renklerde melez kanaryalar elde edilebilir.

Bir önceki yazımız olan ANEMON BALIKLARI başlıklı makalemizde akvaryum, ANEMON BALIKLARI ve Palyaço Balıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Lütfen Yorum Yapın...

«
»