1f374092a59948ebc922ea9a5369256d FLÜT ÖTÜŞLERİ | Muhabbet Kuşu

FLÜT ÖTÜŞLERİ

Değişik flüt ötüşleri görülür. Bunların başlıcaları, Alçak Flüt Sesi ve Yüksek Flüt Sesi’dir. Flüt ötüşlerinde duyulan seslerde belirgin olarak “düdü dü… dididi”ler duyulur.

Yarışmaya sokulan Harz Kanaryaları bu ötüş makamlarında gösterdikleri beceriler dikkate alınarak değerlendirilir.

Seçkin bir Harz Kanaryası yetiştirmek, muhabbet kuşu gibi bilgi ve hüner isteyen gerçek bir sanattır. Amatör yetiştiricilerin şampiyon kanaryalardan başlamaları çoğu kez başarısızlığa uğrayıp, üzülmelerine neden olur. Bunun yerine niteliklerini iyi bildikleri, soykütüğü bulunan genç Harz Kanaryalarının seçkin ve çapraz özellik taşıyanlarını çiftleştirmek ve iyi bir eğitim sağlamak suretiyle daha sevindirici sonuçlara ulaşmak mümkündür. Ancak bunun için, kanaryaların ötüş özelliklerini anlayabilecek kadar bilgi ve deneyim sahibi olmak gerekir.

BELÇİKA MALİNUA KANARYASI

İlk kez 16. yüzyılda, Belçika’nın Malin kentinde yetiştirildiği için, Malinli anlamına gelen Malinua adıyla anılır. Güzel biçimli bir kuştur. Alman Harz Kanaryalarını anımsatır. Soluk sarıdan koyu sarıya değin, sarının bütün tonlarında görülür. Muhabbet kuşu gibi Düz beyazları ve alacaları da vardır.

İnce yapılı ve zarif hatlıdır. Gırtlak yapısı Harz Kanaryaları gibidir. Ötüş sırasında boynu kuvvetle şişer. Dayanıklı ve sağlıklı bir kanarya olup ötüşüyle ünlüdür. Şakıdığı pek çok makam bulunmaktadır. Bununla birlikte su sesi şakıyan “Vaterslager” en ünlülerindendir. Bu kanaryanın şakımalarında:

Akarsu sesi: “klu… klu… klu… klo… klo… klo”.
Suyun fokurdama sesi: “blo… blo… blo… blu… blu… blu…”.
Çağıldayan su sesi: “rolo… rolo… rolo…; rulu… rulu… rulu…” şeklinde öttükleri ve harikulâde nağmeleriyle herkesi hayran bıraktıkları görülür.

Belçikalılar yetiştirdikleri bu yetenekli kanaryalarına muhabbet kuşu gibi pek çok yeni değerler kazandırmayı bilmişler ve özellikle doğanın büyük bestekârı bülbülün ötüşünü kazandırmışlardır. Bu nedenle Malinua Kanaryası’nın bir diğer adı da “Belçika Bülbülü”dür. Malinua’nın bülbül ötüşlü makamları da şöyle sıralanabilir:

Yalın bülbül ötüşü: “tink… tink… tink…”
Pest bülbül ötüşü: “çok… çok., çok…”
Çınlayan bülbül ötüşü: “cok… cok… cok…”
Derin bülbül ötüşü: “çonk… çonk… çonk…”
Rule bülbül ötüşü: “çokçokçokçokçokçokçokçok…”

Malinua Kanaryaları, bunlardan başka flüt ötüşleri, değişik ruleler, çınlamalar ve beklenmedik değişik ötüş biçimleri gösterirler. Flüt ötüşünde duyulan ses: uuûu….; uut…; suut…; Çıngırakta: tiling… tulung…; Rulelerde: ruuu…, roor…*dur. Herhangi bir yarışmada Malinua Kanaryalarının şakımaları, bütün bu özellikleri açısından ayrı ayrı puanlanarak değerlendirilir.

Malinua Kanaryaları FLÜT ÖTÜŞLERİ

Bir önceki yazımız olan SOYLU HARZ KANARYALARI başlıklı makalemizde kanarya, Muhabbet kuşu ve ötüş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

«
»