0eb56262770d156532653ef0765ff474 MUHABBET KUŞU HASTALIK BELİRTİLERİ | Muhabbet Kuşu

MUHABBET KUŞU HASTALIK BELİRTİLERİ

Tüylerini koparan herhangi bir papağanı satın almak akılsızca olur; çünkü bu davranış şekli bir kere yerleştiğinde önlemek çok zordur, ispinozlarda tüy koparma daha az problem olur ve sıklıkla aşırı kalabalık ortamlardan kaynaklanır.

Papağanların, kakaduların ve muhabbet kuşlarının tüyleri daha belirgindir. Kaka dular ilerledikçe zayıflatan ve nihayetinde ölümcül bir durum olan Psittacine gaga ve tüy hastalığına (PBFD) karşı hassastırlar. Gerçi, PBFD çok çeşitli kuş türünde görülmüştür, ama en sık kakadularda vardır.

Muhabbet kuşları ile alakalı bir tüy hastalığı olan, Fransız tüy dökümünün etkileri daha az şiddetlidir; fakat virüs PBFD gibi, üreyen bir damızlığı harap edebilir. Belirtiler kuş beş haftalık olduğunda ortaya çıkar. Uçma ve kuyruk tüyleri dökülmeye maruz kalır, gerçi tüy kaybının büyüklüğü kuşa göre değişir. Fransız tüy dökümünü kontrol için daima kanatları açarak bakınız. Genç kuşlarda herhangi bir boşluk hastalığı işaret eder; yaşlı kuşlarda tüy saplarında kurumuş kan hatları, geçirilmiş bir enfeksiyonu gösterir.

Bazı vakalarda, tüy kaybı kendine zarar vermekten kaynaklanabilir. Yeni tüy geliştiğinde, kuş deriden çıkmavslayanlarj koparır.

Etkilenen kuşların vücutlarında çıplak alanlar gelişerek bodurlaşmış ve bükülmüş tüyleri vardır. Daha ileri aşamalarda , gaga ve pençe dokuları da etkilenir. PBFD’nin sebebinin bir virüs olduğu bilinmektedir ve bir aşı geliştirmek için araştırmalar halen devam etmektedir. Günümüzde tedavisi yoktur, ve yakalanan kuşlar sıklıkla ikinci bir bakteriyel enfeksiyon sebebiyle bir yıl veya daha ujvmİMi süre içinde ölürler.

HASTALIK BELİRTİLERİ 300x225 MUHABBET KUŞU HASTALIK BELİRTİLERİ

Bir önceki yazımız olan Salmalar başlıklı makalemizde Hasta kanarya, kafes ve kuş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ~ ~ ~ ~

Lütfen Yorum Yapın...

«
»