586e186871198ac2a1bffb5a7d711c8c SOĞUK ALGINLIĞI | Muhabbet Kuşu

SOĞUK ALGINLIĞI

Belirtileri: Soğuk algınlığı, muhabbetkuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğukalgınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli ve oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, Kafesin veya salmanın bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

Nedenleri: Muhabbetkuşları, yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler. Bununla birlikte, kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe rüzgârlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması, bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

Önlenmesi: İİk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı Hasta Kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla Ter ramycine eriyiğiyle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhab betkuşlarının fazla su içmedikleri gözönüne alınarak, onları susatmak amacıyla ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Başlangıç durumlarında kuşşurubu verilerek önlem almak olasıdır. Bir başka tedavi de, 30 gram kadar suda bir tablet Auremycine eriterek, bu solüsyondan bir damlalık aracılığıyla kuşun ağzına günde bir damla olmak üzere üç dört gün sü
reyle damlatmaktır. Kuş hastalığın belirtilerini üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir.

kuşlarda hastalık,muhabbet kuşlarında hastalık,kuşların tedavileri

çekinik SOĞUK ALGINLIĞI

Bir önceki yazımız olan MUHABBET KUŞLARININ HASTALANMASINI SAĞLAYAN ETKENLER başlıklı makalemizde kuşlarda hastalık, kuşların tedavileri ve muhabbet kuşlarında hastalık hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ~ ~

Comments (1)

  1. Sarı Laci diyor ki:

    Senenin 365 günü grip ve soğuk algınlığı olan geri kakan 6 saattede başı ağrıyan insanlar tanıyorum :D :D :D

Lütfen Yorum Yapın...

«
»