b0493600069b8c60ae312ebc33b55b74 Vitamin A D E | Muhabbet Kuşu

Vitamin A D E

Büyümeyi teşvik edici vitamin olarak tanınmakla birlikte kuşların hastalıklara karşı dayanıklılığını artıran bir vitamindir. Vitamin A’nın en önemli fonksiyonu görme olayları üzerinedir. Ayrıca epitel doku koruyucu görevi de vardır. Vitamin A yemlerde bulunmaz. Yemlerde provitaminleri bulunur. Bunlar, hayvanın bağırsak duvarında bulunan özel enzimler tarafından vitamin A’ya dönüştürülür.

Yetersizliğinde, epitel dokuya dışarıdan bakıldığında pul pul şeklindedir. Ayrıca mukoz zarları, boğaz, yutak ve idrar kanalı da yetersizlikten üzerine düşen payı alır. Güvercinler de ise kursak kısmına bakıldığında beyaz noktalar görülmektedir. Yetersizliğe bağlı olarak yetişkin kuşların her ikisinde de üreme aktivitesin de azalma, genç kuşlarda gelişme bozukluğu, mantar ve enfeksiyonlara karşı maruz kalma ortaya çıkmaktadır. Vitamin A en fazla muz, portakal, domates, havuç, yeşil lahana, bürüksel lahanası ve patates de bulunur.

Vitamin D
Özellikle vitamin D3 genç kuşlarda raşitizmi engelleyen bir vitamindir. Hayvan vücudunda kalsiyumdan yararlanma ve kalsiyum metabolizması üzerinde etkilidir. Vücuttaki kemiklerin gelişimini sağlar, kireç oranım ayarlar, eksikliğinde kuşun kemikleri ve gagası kolayca kırılır. Bu vitamin balık karaciğeri yağında bulunmakla birlikte, bitkilerin yapısmda yer almaz. Vitamin D’nin aktif formu karaciğerde gerçekleşir.

Burada 25hidrolaz enzimin etkisi ile kolekalsiferol 25hidroksikolekalsiferola dönüşür böbreklerde 1.25hidroksikolekalsiferola dönüşür. Metabolizma da oluşan 7 dehidrokolesterol kanla deriye gelir ve burada ultraviyole ışınlarının etkisi ile vitamin Ö3′e dönüştürülür. Ancak yeşil bitkilerin güneşte kurutulması halinde bitki bünyesinden sentezlenebilir.

Vitamin Dz’nin provitamini bitkilerde bulunan ergosterindir. Ispanak, pancar ve lahanada bulunur.
Yabani hayatta yaşayan kuşlar vitamin D’yi bol miktarda güneş ışığından alırlar. Bu yüzden kafes kuşlarına arasıra sabah güneş banyosu yaptırılmalıdır.

Vitamin E
Kuşlarda vitamin E yetmezliği kısırlığa neden olduğundan kuşlara yeterli miktarda verilmesi gerekmektedir. Özellikle eksikliğinde kanatlılarda ensafalomalasia ve eksüdatif diatez görülür. Buğday endospermindeki yağ iyi bir vitamin E kaynağı olduğundan kuşlara üreme döneminden önce buğday endospermi verilmesi önerilir.

Vitamin A D E 300x225 Vitamin A D E

Bir önceki yazımız olan Muhabbet Kuşu Beslenmesinde Vitaminler başlıklı makalemizde beslenme, Muhabbet kuşu ve Vitaminler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: ~ ~ ~ ~ ~

Comments (1)

  1. Milliyet Blog diyor ki:

    Cilt Dostu Olan Vitamin A İle Gelen Güzellik / Nesrin Sürer tşk muhabbet kuşu web.tr

Lütfen Yorum Yapın...

«
»